Horní reklama nad nadpisem:

Vyhledávání v inzerátech

Levý sloupec:

Hlídání nově vložených inzerátů
Spravovat vytvořené

 

Kolik zaplatíte za půjčku

Mnozí lidé, kteří uvažují o půjčce, úvěru či hypotéce, si neumějí spočítat, kolik ve skutečnosti za půjčku zaplatí. Pokud k nim patříte i vy, určitě se seznamte s pojmy úroková sazba,

RPSN, poplatky nebo fixace. Jedině s nimi můžete zjistit, kolik zaplatíte poskytovateli půjčky na úrocích a dalších (většinou ne malých) poplatcích. Budete překvapeni tím, že půjčka, která se vám mohla zdát být výhodná, bude najednou drahá, a naopak půjčka, o které jste původně ani neuvažovali, se ukáže pro vás nejvýhodnější.

Co je RPSN

RPSN čili roční procentní sazba nákladů není úrok. Jedná se o údaj o celkových nákladech, které klient zaplatí v souvislosti s půjčkou za celý rok. Kromě úroku zahrnuje RPSN také poplatky – za vedení účtu, správu úvěru či za náklady spojené s uzavřením smlouvy. Zákon stanovil jako povinnost RPSN uvádět, můžete si tedy říci, že jen porovnáte RPSN a je hotovo. Pokud poskytovatelé RPSN neuvedou, může navíc klient trvat na diskontní sazbě, která je pro něj výrazně výhodnější. Poskytovatelé jsou si toho vědomi, a tak RPSN samozřejmě uvedou, ale buď ho ve smlouvě schovají mezi drobná písmenka, nebo ho uvedou slůvkem „od“. Proto se vždy dožadujte zcela konkrétního čísla RPSN, jinak smlouvu nepodepisujte.

RPSN nemusíte počítat sami

Nikdy nevolte hned první nabídku, porovnejte vždy více možností a k těm pro vás zajímavým se pak vraťte. RPSN si můžete zkusit vypočítat i sami, ale vzorec pro výpočet je značně složitý. Orientačně vynásobte výši splátek počtem měsíců a přidejte všechny další poplatky. Tím zjistíte, kolik na půjčce přeplatíte.

Přehled článků

 Půjčka

Na internetu existují také nejrůznější kalkulačky, do kterých zadáte požadované údaje a ony vám RPSN spočítají samy.

U hypoték se přesnou částku nedozvíte

Přesnou částku, kterou zaplatíte za dobu splácení, nelze zjistit u hypoték. Výše částky se mění s úrokovou sazbou. Ta je fixovaná pouze na určitý počet let a později se může zvyšovat nebo snižovat. Abyste tedy zjistili přesnou částku, museli byste mít dobu fixace stejně dlouhou jako dobu splácení. Máte-li pocit, že se vám banka snaží sazbu navyšovat, vydejte se vyjednat si výhodnější podmínky nebo přemýšlejte o refinancování.

Diskuse

Pravý sloupec:

Novinky

13.08.2018 RychlaPujcka.cz

Doména RychlaPujcka.cz je nabídnuta k prodeji.

V případě zájmu nás kontaktujte

Sociální sítě:

Anketa