Horní reklama nad nadpisem:

Vyhledávání v inzerátech

Levý sloupec:

Hlídání nově vložených inzerátů
Spravovat vytvořené

 

Co znamená zkratka RPSN

Se zkratkou RPSN se setkal každý, kdo někdy zauvažoval o půjčce nebo úvěru. Jedná se o velmi důležité číslo, které vám sděluje, kolik za půjčku zaplatíte navíc.

Sama zkratka RPSN znamená roční procentní sazbu nákladů. To je určitý podíl z dlužné částky, který zaplatíte za období jednoho roku. Tato částka je vyjádřena v procentech a jsou v ní obsaženy i další výdaje, které jsou do půjčky zahrnuty (vedení a správa účtu a jiné související výdaje).

Poplatky mohou úrokovou míru navýšit

RPSN musí být u půjčky uvedena, je to již povinností danou zákonem. RPSN se neuvádí u hypoték a úvěrů na malé částky (do 5 000 Kč) nebo u úvěrů přesahujících částku 800 000 Kč. Povinnosti uvádět RPSN jsou zbaveny i půjčky, které budou splaceny do lhůty tří měsíců. Když u půjčky, o kterou se zajímáte RPSN uvedena není, určitě byste se měli na její výši zeptat. Není - li uvedena RPSN, úročí se pak půjčka podle sazby určené ČNB a ta je pro zájemce o půjčku výhodnější.

Nízká RPSN neznamená levnou půjčku

I když máte pocit, že úrok je nízký, nemusí být nakonec půjčka výhodná. Různé poplatky a další platby mohou půjčku značně prodražit. Poplatek za vedení účtu, za sjednání smlouvy, za správu úvěru a další administrativu a mnoho dalších poplatků udělají z levné půjčky půjčku, která se rozhodně nevyplatí. Je také potřeba dávat pozor, za jakou dobu je úrok uváděn – zda se jedná o úrok roční, měsíční nebo týdenní. RPSN si klient může spočítat i sám, ale výpočet podle uváděného vzorce je pro laika dost složitý.

 Refinancování půjčky

Přehled článků

Na internetu můžete nalézt i různé kalkulačky, které vám s výpočtem RPSN pomohou.

Při nižší RPSN je vyžadována vyšší bonita

Pokud poskytovatel půjčky nabízí nižší úrokovou sazbu, znamená to, že si bude více prověřovat bonitu klienta. Naopak tam, kde nejsou vyžadovány skoro žádné záruky, bývá RPSN značně vysoká. I podle RPSN lze usuzovat na solidnost společnosti, která půjčku poskytuje. Půjčky si mohou být podobné, ale mohou mít různé cíle – mít rozumný zisk z poskytnutých peněz nebo předlužit klienta a připravit ho o majetek.

Diskuse

Pravý sloupec:

Novinky

13.08.2018 RychlaPujcka.cz

Doména RychlaPujcka.cz je nabídnuta k prodeji.

V případě zájmu nás kontaktujte

Sociální sítě:

Anketa