Skutečně potřebujete kreditní kartu

kreditní kartu

Skutečně potřebujete kreditní kartu

Máte běžný účet? Určitě jste k němu obdrželi platební kartu. Jedná se o kreditní kartu, se kterou můžete peníze vybírat nebo s ní platit v obchodě. Mnozí lidé často i tuto kartu označují jako „kreditku“ a mezi těmito druhy karet ve způsobu použití příliš nerozlišují, což pro ně může být velice nevýhodné. Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi těmito druhy karet a jak kreditní kartu využívat jako výhodnou půjčku?

Kreditní a debetní karta

Oba druhy karet jsou vydávány k běžnému účtu. Kreditní karta však nemusí být s běžným účtem spojena, jedná se o produkt úvěrový. S debetní kartou se platí různé platby a vyzvedávají se finance z bankomatu, pouze však do dostatečného zůstatku běžného účtu. Neplatí se žádné úroky, používáte pouze své peníze. U kreditní karty můžete provádět stejné činnosti, jen výběry z bankomatů jsou podstatně dražší jak na úrocích, tak na poplatcích. Jedná se o úvěr, který musí být splácen měsíčními splátkami a platí se zde poměrně vysoké úroky.

Jak si nejlépe vybrat

Často člověk sáhne po té kreditní kartě, která je mu nabízena k běžnému účtu. Tato kreditní karta může klientovi poskytnout řadu výhod, propojení s běžným účtem umožňuje různé slevy a bonusy. To je lákavé, a tak si kreditní karty mnohdy pořídí i ti, kteří ji ve skutečnosti vůbec nepotřebují. Chcete-li si však vybrat sami, sledujte úrokovou sazbu a především RPSN, kde jsou zahrnuty veškeré náklady na úvěr. Zajímejte se o výhody a slevy, které se ke kartě vážou, a zvažte, zda je využijete. Také délka bezúročného období je velice důležitá a pro někoho může být pro volbu kreditní karty i rozhodující.

Čerpejte výhodně

I kreditní karta se totiž dá použít jako velice výhodný úvěr. Po dobu bezúročného období totiž čerpáte peníze bez úroku. Většinou se jedná o časový úsek 45 – 55 dnů, záleží na typu karty. Nevztahuje se na výběry z bankomatu, pouze na platby u obchodníka. Je důležité vyčíst ze smlouvy, kdy přesně začíná bezúročné období, a v případě čerpání ho důkladně sledovat – nepozornost a nepřesnost se zde nemusí vyplatit, a pokud byste nestihli zaplatit včas, budete hradit plné úroky.

Doporučujeme

Author: admin